Bolí mě loket - co s tím? Pomůže mi fyzioterapie?

Další z bolestí, se kterou se na mě v ordinaci obracíte, je bolest loketního kloubu. Jste si jistí, že se nejedná o vrozenou vývojovou vadu, artrózu loketního kloubu a víte, že bolestivý loket není následkem úrazu? Pak se s největší pravděpodobností jedná o tenisový loket nebo golfový, oštěpařský loket, tedy onemocnění měkkých tkání z přetížení.

V oblasti loketního kloubu jsou poměrně časté entezopatie, tedy bolestivé syndromy zapříčiněné zánětlivými a degenerativními procesy v oblasti úponu vazů, šlach a kloubních pouzder. Spíše bývá postižena Vaše dominantní končetina.

Pokud se Vaše bolest nachází z vnější strany loketního kloubu, toto postižení se nazývá tenisový loket, radiální epikondylitida. U tenisového lokte jsou postiženy začátky svalů, které běží až do Vašich prstů a zápěstí, kde se upínají. Mezi nejvíce trpící svaly patří natahovače zápěstí (lat. m.extensor carpi radialis brevis) a prstů, a supinující sval (lat. m.supinator). Stěžujete si na bolest při zvedání nebo nošení břemen a při stisku ruky. V akutním případě bývá přítomný otok a zvýšená kožní teplota a pokud se jedná o chronické stadium tak se objevuje zchudnutí měkkých tkání v místě začátku svalů. Při přebrnknutí přes bříška svalů cítíte bolest a já nacházím zablokovaný loketní kloub. 

Zpravidla však místo Vašich obtíží není příčinou Vaší bolesti. Je nutné zaměřit se i na další oblasti a dovyšetřit si je. Nejednou se mi stalo, že příčinou obtíží byla krční páteř nebo nefunkční hluboký stabilizační systém (střed těla, core). Přenesená bolest může také vyzařovat ze svalů paže, svalů v oblasti ramenního kloubu, prsních svalů, šikmých kloněných svalů (lat. mm.scaleni) i páteře a špatného držení těla. Ve výše zmíněných svalech se nacházejí trigger points (bolestivé body), které je potřeba uvolnit.  

Golfový, oštěpařský loket nebo také ulnární epikondylitida, je naopak postižení začátku svalů z vnitřní strany loketního kloubu, konkrétně ohýbačů zápěstí a prstů a svalu pronujícího (otáčejícího předloktí směrem dovnitř) lat. m.pronator teres. Bolí vás ohýbání zápěstí proti odporu a otáčení předloktí směrem dovnitř proti odporu. V loketním kloubu máte blokádu. Jako součást vyšetření je třeba odlišit zda není postižen ulnární nerv.

Co s tím? Jaká bude léčba?

V prvé řadě musíme rozlišit, zda se jedná o akutní nebo chronické stadium, popsala jsem výše.

U akutního stadia doporučuji kryoterapii a pokud to půjde ruku nepřetěžovat a pořídit si ortézu na loketní kloub. Dále může pomoci jemná cílená masáž nebo lymfodrenáž. Pořídit si nesteroidní antiflogistika buď ve formě gelu, masti nebo perorálně podávaná léčiva. Lékař může aplikovat obstřik lokálním anestetikem s kortikosteroidem. 

Chronické stadium je jako následek přetěžování, svalových dysbalancí v oblasti horní končetiny i trupu, špatně zapojujete lopatku, máte špatné držení těla nebo špatný dechový stereotyp. Výjimkou není také špatná ergonomie sezení, nesprávně používaná počítačová myš, špatná výška monitoru, židle i pracovního stolu.

Jak bude vypadat terapie? Po důkladném vyšetření se zaměříme na ošetření měkkých tkání a bolestivých bodů, pomocí mobilizací (případně trakce) obnovím pohyb v kloubu. A dalším mým úkolem bude zaměřit se na zlepšení koordinace a práce svalů, kde ráda používám prvky DNS dle Koláře, senzomotoriku a také PNF - proprioceptivní neuromuskulární facilitaci). Poradím, jak si správně nastavit Vaše pracovní prostředí. 

Možné je využítí také fyzikální terapie (magnetoterapie, ultrazvuk, laser nebo rázová vlna), se kterou já osobně nemám dobré zkušenosti. Doporučuji jen v případě, že proběhne předtím terapie, kterou jsem napsala výše. Efekt léčby bude větší, pokud se při terapii využije kombinace fyzikální terapie, mobilizace kloubů, techniky měkkých tkání a kinezioterapie (nejlépe na neurofyziologickém podkladě).