Fyzioterapeutická jóga
Jóga je jedním z nejinteligentnějších, nejstarších a najzdravějších pohybových systémů na světě. Pozitivně ovlivňuje naší sílu, pohyblivost, výdrž, dynamiku i klid, napětí i uvolnění, dýchání, bdělou pozornost, výzvu a zručnost.
Abychom se pohybovali v souladu s anatomií je potřeba znát přirozený průběh pohybů, který jsme již při narození měli - bohoužel činnostmi ve statických polohách zapomněli.
Fyzioterapeutická jóga se snaží o navázání na pohybovou inteligenci přírody a sladit pohyb s anatomickými strukturami (klouby, vazy, svaly) a zároveň nám umožňuje vydržet co možná nejdéle pohybliví a bez bolesti.
Ze své vlastní zkušenosti mohu říct, že pravidelným praktikováním jógy jsem lépe poznala sama sebe a své možnosti, přetěžování a napětí, nesprávné zatěžování kloubů. Vědomým uvolňováním a posilováním v jógových pozicích se tak úspěšně vyhýbám bolesti zad a kloubů, lépe se mi dýchá a snáz dokáži odstranit napětí ve svém těle. A samozřejmě je i pozitivně ovlivněno duševního rozpoložení, zlepšení koncetrace a disciplíny. Snáze jsem schopná včas odhalit jednostranné přetěžování a sterotypní napětí.
Součástí praxe jógy je dech, který je velmi často ovlivněn našimi emocemi a špatným držením těla, pomocí jógových pozic lze dech přímo ovlivnit, např. v pozici Kobry je dech veden do přední části hrudního koše, v pozici Dítěte do zadní.
Ale od teorie k praxi. Abychom mohli cvičit, najdeme si klidné místo, kde budeme mít dostatek prostoru na cvičení, vohdné je použít protiskluzovou jógovou podložku. Hodí se také jóga bloky, zvláště, pokud víme, že jsme zkrácení a nedostaneme např. při předklonu trupu na podložku.
Důležitá je také znalost určitých pravidel při cvičení, abychom si naopak neubližovali. Určitě se zaměřte na plynutí dechu, pokud dech vázne, znamená to, že je pro Vás daná pozice příliš těžká.
Zkoumejte své hranice, raději cvičte v začátku pomalu a s menší intezitou, do pozice se nervěte, nejde nám o bolest, ale o výdrž (alespoň 3 -5 nádechů a výdechů) a pohodu v pozici.
Ráda vás naučím, jak správně nastavit své tělo do pozic. Vysvětlím Vám, jak může špatně nastavené chodidlo ( ruka) ovlivnit další části našeho pohybového sysému, proč je důležité se zaměřit na střed těla i dech a poradím, jaká pozice pro Váš problém nejvhodnější.
Správně zacvičená jóga umí šetrně uvolnit a protáhnout nejčastější svalové zkrácení, dokáže si poradit také s artrózou kloubů, s plochými nohami, s inkontinencí, se skoliózou , naposilovat povolené břišní a hýžďové svalstvo, pomoci od bolesti zad, naučit nás správnému držení těla a fyziologickému dýchání, skvěle funguje také jako prevence pádů a k nácviku rovnováhy.
Důležitá je disciplína, nejlépe cvičit každý den. Pokud s cvičením začínáte, nechte si doporučit vhodné pozice ke cvičení při Vašich potížích od fyzioterapeuta, který zároveň dohlédné na to, aby daná pozice splňovala a respektovala fyziologické a anatomické předpoklady. Jste - li zkušený praktikant jógy není od věci se také nechat zkontrolovat při cvičení a odstranit některé špatné návyky, které se do cvičení mohly dostat.
Kdy raději jógu nepraktikovat, je v případě čerstvého úrazu s poškozením svalů, kloubů, kostí, při horečce, při zánětech kloubů, při poruchách rovnovážného ústrojí a při akutních problémech s meziobratlovými ploténkami a pozor v pkročilém stadiu těhotenství.