Jak vypadá má práce fyzioterapeuta?

Ráda bych Vás blíže seznámila se svou prací fyzioterapeuta. Co ode mě můžete očekávat, co naopak ne? A jak u mě vyšetření a terapie probíhá? 

Obor fyzioterapie je velmi pestrý a nikdy nenajdete stejného fyzioterapeuta, i kdyby jste se snažili sebevíc. Každý pracujeme trochu jinak, každému se osvědčily jiné postupy. Náš obor je tvořený nepřeberným množstvím technik a metod. Někdo pracuje rád rukama, další je expert přes pouhé vyšetření pohledem a už ví, kde je problém. Jiný raději pacienta zainstruuje k domácí autoterapii a terapii rukama využije minimálně. Každá terapie tedy může být naprosto odlišná, ale tím netvrdím, že neúčinná.

Já velmi ráda pracuji hlavně rukama, krásně se dá zkušenostmi nacítit, kde je jaký problém a na co se následně zaměřit. A hlavně dotyk je to, co se v poslední době v naší společnosti vytrácí. Vidím to i při práci se seniory s Alzheimerovou nemocí, s demencí nebo u pacientů s mentální retardací, kde pouhý kontakt, dotyk, vyvolá úsměv na tváři a spokojenost, a proto dotýkejme se svých nejbližších a ne jen mobilních telefonů. Mám pocit, že už samotný dotyk léčí :-)

Pokud Vás neznám, nejdříve si o Vás budu muset zjistit potřebné informace. Často to působí, že jsem přespříliš zvědavá, ale každá informace je pro mě nesmírně důlěžitá a napoví mi, jak s Vámi dále pracovat. Díky informacím, které od Vás získám si lépe dovedu představit Vaší pracovní polohu a v jaké poloze trávíte nejvíce času. Vracíme se také zpátky do minulosti, kde je potřebné vědět, co nejvíce informací o Vašem zdraví, psychice. A samozřejmě řešíme i problém, který Vás aktuálně trápí. 

Můžete se na mě obrátit s jakýmkoliv problémem pohybového aparátu. Nepreferuji jen určité skupiny klientů :-), nemusíte být zrovna těhotná a sportovec, pracuji s kýmkoliv a pod mýma rukama prochází opravdu lidé různí, za což jsem vděčná, protože čím náročnější klient, tím pro mě další obrovská zkušenost. Velmi se například liší práce s klientem s mentální retardací, seniorem nebo sportovcem. Co přiznávám, že neumím, je Vojtova metoda a ani nemám v plánu se do budoucna věnovat miminům, ale mám kontakt na výborné fyzioterapeutky, které s takto malými dětmi pracují, ráda předám.

Zároveň neupřednostňuji jen určitou část těla, na kterou se specializují. Tělo vnímám jako celek, a proto ode mě nečekejte, že se zaměřím jen na chodidla nebo core (střed těla) a začnu pracovat jen s jednotlivými častmi, to mě osobně nedává smysl.

Nedává mi také úplně smysl, že budu vyzdvihovat jednu fyzioterapeutickou metodu nebo techniku, ráda používám kombinací všeho, co umím a to, co použiji u pacienta se stejnou diagnózou, u druhého je dost možné, že využiji něco jiného, přestože se diagnóza neliší. Co člověk, to originál. Nečekejte tedy univerzální cvičební návody, dokud Vás nevyšetřím, na dálku Vám neporadím a neřeknu, jak se problému zbavit a jak ho "ucvičit" :-)

Nebudu Vás také zahlcovat množstvím složitých cviků, které stejně vím, že cvičit nebudete. Nebo možná budete, ale jen po tu dobu, co budeme spolu v kontaktu, mě neošálíte :-) Snažím se spíše pracovat na úpravě ergonomie pracovního prostředí a "cvičení" se bude skládat z přirozených pohybů, které běžně přes den děláte.

Nechci po Vás, abyste si kupovali různé pomůcky na cvičení, není nutné, stejně víme, že za pár dní skončí někde na dně skříně a nikdy už je nevytáhnete. Budu ráda, když se spolu naučíme takové cviky, které Vás nebudou limitovat ve "cvičení" tím, že zrovna nemáte po ruce pomůcky. 

Ráda používám na konci terapie nebo skupinových cvičení relaxaci. Vždy mě překvapí, jak jsou chlapi jako hory na cvičení zklamaní, že některý den relaxaci vynechám.

Nečekejte ani zázrak, že po první terapii Vás zbavím bolesti. To je skutečně nereálné, zvláště, pokud Vás trápí chronické bolesti zad. Ano, u akutních bolestí bude úleva podstatně rychlejší.

Ráda se dále vzdělávám, ať už ve svém oboru nebo momentálně mě také zajímá přesah do psychosomatiky a koučinku.

Myslím, že každý si najde u mě přesně to své, co potřebuje. A říct si o pomoc není projev slabosti, ale vnitřní síly.


Na obrázku je goniometr, pomůcka pro ortopedy a fyzioterapeuty. Měříme si jím kloubní rozsah.