Psychosomatizuji? Proč mě bolí záda?
Příčin vzniku bolestí zad je mnoho. Někdy pacienti uvádějí nadměrnou fyzickou zátěž, prochladnutí a často ani nevědí, jak se bolest zad "přihodila" Z ambulantní praxe vím, že za drtivou většinou funkčních poruch pohybového aparátu, tedy za poruchami, které jsou bez patologického nálezu, kdy např. rentgenové vyšetření nebo magnetická rezonance neprokázaly žádné strukturální změny pohybového aparátu, se skrývají somatizované - ztělesněné psychické obtíže, nejčastěji úzkostné stavy a emoční tenze.
Stres je sám o sobě velmi užitečný, nutí nás k hledání nových variant, k růstu, ale jedná se o automatickou reakci organismu na ohrožující podněty. Bohužel člověk v dnešní době stresem nereaguje na ohrožení života, ale na podněty z psychosociální sféry. Což s sebou nese celou řadu tělesných dějů.
V první fázi stresu se naše tělo připravuje pro vytvoření optimálních podmínek pro boj nebo útěk. Zvýší se svalové napětí, zvýší se také přísun energeticky bohaté krve ke svalům, zrychlí se dech, zvýší se tepová frekvence. A protože nám společenské konvence nedovolí řešit stresující situaci útokem nebo útěkem, napětí se v nás hromadí, místo abychom si ho měli kde vybít, dochází k přetěžování organismu, a pravě nejtypičtějším projevem je bolest zad.
Bolest zad, která se promítá hlavně do oblasti bederní páteře, krční páteře, výjimkou nejsou také blokády žeber, ztuhnutí žvýkacích svalů. Pacienti si také velmi často stěžují na bolesti a točení hlavy, pocity nejistoty, hučení v uších, mravenčení prstů horních končetin, tlak na hrudi, bolesti žaludku, pocity na omdlení, zvýšenou únavu. V kombinaci s jednostranným každodenním přetěžováním pohybového aparátu, sezením a nadváhou, kdy stačí jen neopatrný pohyb nebo zvýšená námaha a vzniká bolest zad.
Souvislost mezi negativními emocemi a bolestí zad je nesporná a potvrzená řadou vědeckých studií.
Neřešené problémy, ať už v rodině, zaměstnání, jsou příčinou napětí, které se může projevovat fyzickou bolestí. Například chronická deprese přispívá k větším projevům bolesti zad, a naopak, deprese může zvyšovat pocit bolesti.
V případě, že si je člověk vědom toho, že psychosomatizuje, tedy podle lékaře a dalších vyšetření jste zcela zdraví a Vaše bolesti zad se stávají chronickým problémem, bývá velmi úspěsná kombinace fyzioterapie s psychoterapií.
Z hlediska fyzioterapie je dobré zaměřit se na každodenní pohybového návyky (sezení), odstranění zvýšeného svalového napětí a blokád, posílení oslabeného svalstva a v neposlední řadě je také důležitá relaxace, ať už ve formě řízené imaginace nebo např. masáže. Účinné jsou také cviky, které jsou přímo zaměřené na oblast, která Vás trápí.