Proč mi lupe v kolenech?Důležitý je i pitný režim.

Ačkoliv se zdá, že obě témata, tedy pitný režim a lupání v kloubech spolu nesouvisí, opak je pravdou. Vím, že někoho z Vás znepokojuje nepříjmený zvuk, který klouby dokáží vydávat, od praskání, lupání, přes vrzání. Obvykle se nejedná o závažný problém, pokud kloub není bolestivý a není v něm zánět. Jestliže se přidá bolest a zánět v kloubu, doporučuji co nejdříve navštívit odborníka, ortopeda nebo fyzioterapeuta.

Mylně se domníváme, že na zvuky, které se v kloubech ozývají, mají nárok jen senioři a dospělí, ale lupání v kloubech se může objevit i u dětí, nejčastěji při provádění dřepu.

A čím je tedy tento nepříjemný zvuk způsobený? Důvodů může být mnoho. 

Jedním z nich je nahromadění vzduchových bublinek v synoviální tekutině kloubu, o které Vám toho napíši více v souvislosti s pitným režimem. Ale podstatu lupání v kloubu hezky vysvětlil ve svém výzkumu Kawchuk a kol. z r.2015, který zkoumal klouby palce pomocí magnetické rezonance. Bylo zjištěno, že při dostatečně silně provedené trakci v kloubu, kdy dojde k potřebnému oddálení kloubních ploch od sebe a tím k vytvoření podtlaku v kloubním prostoru, se uvolní nitrokloubní oxid uhličitý a vznikne zde bublina tvořená CO2. Právě vznik této bubliny je doprovázen známým "prasknutím". Výsledky celého popisovaného procesu lze pak efektivně využít ve fyzioterapii. Znáte jako "prokřupnutí". Následkem vytvoření bubliny CO2 a zvětšením nitrokloubního prostoru dochází prokazatelně ke zvýšenému rozsahu hybnosti v daném kloubu, k lokálnímu snížení svalového napětí a v neposlední řadě i ke snížení bolestivosti.

Dalším důvodem, proč k lupání dochází, je ztráta chrupavky v kloubu vlivem stárnutí. Povrch kloubu je nerovný, následkem poškození chrupavky, a proto dojde k lupavému zvuku. Tento stav se může dále zhoršovat, až máme zaděláno na artritidu (degeneraci a zánět kloub) a následnou chronickou osteoartrózu, tedy degenerativní onemocnění doprovázené bolestí, ztuhnutím a omezenou pohyblivostí kloubu.

A jak těmto problémům předcházet a udržet si zdravá kolena? Klíčovou roli hraje: udržení si zdravé tělesné hmotnosti, pravidelný pohyb (nemyslím tím zrovna běh po asfaltu), zdravá strava i pitný režim. Vhodné pohybové aktivity jsou chůze, jízda na kole a plavání. Na spravnou funkci kloubu mají vliv samozřejmě svaly. Protažení svalů, které mají tendenci ke zkrácení a naposilování svalů s tendencí k ochabnutí. S tím Vám rád pomůže fyzioterapeut.

A na závěr, proč je tak důležitý pitný režim i z hlediska fyzioterapie? Protože správná a dostatečná hydratace zajišťuje produkci a údržbu synoviální tekutiny. Synoviální tekutina je čirá fyziologická tekutina uvnitř kloubní dutiny, která snižuje tření mezi kloubními chrupavkami při pohybu. Funguje jako lubrikant a umožní nám tak bezbolestný a hladký průběh pohybu.

Chrupavka je důležitou součástí kloubů, pokrývá konce kostí a je tvořena z velké části právě vodou. Hydratovaná chrupavka je flexibilní a odolná a díky tomu odolává lépe nárazům a tlakům, které jsou na ní vyvíjeny. A právě dehydratace může postupně vést k poškození chrupavky. Voda usnadňuje dodávku živin do kloubů, které se dostanou až ke chrupavce a do okolních tkání, což podpoří jejich opravu a údržbu.

Ale nedělejme si z žaludku rybník a nesnažme se za celý den dopít to, co jsme přes den nestihli. Naopak, pijte nejlépe převařenou vodu a to po malých doušcích, ale v průběhu celého dne. Ideálně si nechat sklenici s vodou po ruce a tím, máte zaručeno, že na pitný režim nebudete zapomínat.