Zmrzlé rameno: více než jen bolest 

Trpíte-li zmrzlým ramenem (adhezivní kapsulitidou), víte, jak omezující a frustrující může tato bolest být. Jednoduché úkony jako oblékaní, česání vlasů nebo dosahování do horních polic se náhle stávají překážkovým během. Dobrá zpráva je, že fyzioterapie nabízí účinné metody, jak vaše rameno rozhýbat, zmírnit bolest a navrátit vám ztracenou funkčnost. V tomto článku se dozvíte vše podstatné o tom, jak vám může komplexní fyzioterapeutický přístup pomoci.


Adhezivní kapsulitida, lidově nazývaná zmrzlé rameno, je stav postihující ramenní kloub a jeho okolní struktury. Projevuje se bolestí, významným omezením pohybu ve všech směrech a ztuhlostí. Nejčastěji se objevuje u lidí mezi 40-60 lety věku, častěji u žen a diabetiků. Vývoj onemocnění obvykle prochází třemi fáze:
 

1.Bolestivá fáze (-3 měsíce): Postupný nástup bolesti, která je často horší v noci a při pohybu. Pohyblivost se začíná omezovat.


2. Fáze zmrznutí (3-12 měsíců): Bolest může ustupovat, ale ztuhlost a omezení pohybu se zhoršují. V této fázi je rameno nejvíce "zmrzlé".


3. Fáze rozmrzání (12-24 měsíců): Pohyblivost se postupně spontánně zlepšuje. Bolest ustupuje.


I když zmrzlé rameno má tendenci se časem samo zlepšovat, bez správné léčby může trvat i 2-3 roky a zanechat trvalé následky. Proto je fyzioterapie nezbytnou součástí léčby, která může významně urychlit zotavení a minimalizovat dlouhodobé problémy


Fyzioterapeutický přístup podle fáze onemocnění


Stejně jako sezónní oblečení, i terapie zmrzlého ramene se musí přizpůsobit aktuální fázi. Co funguje skvěle v létě, nemusí být vhodné pro mrazy zimy. Proto fyzioterapeut pečlivě zhodnotí, v jaké fázi se nacházíte a podle toho zvolí nejvhodnější metody.


V bolestivé fázi je cílem hlavně zmírnit bolest a zánět. Využívá se fyzikální terapie jako ultrazvuk, laser nebo elektroléčba. Měkké technikymobilizace nebo kinesiotaping mohou ulevit od bolesti bez dráždění kloubu. Aplikace tepla před cvičením a chladu po zátěži také pomáhá. Pohyby jsou v této fázi jen minimální, zaměřené na udržení stávající hybnosti.


Ve fázi zmrznutí se pak postupně přidávají techniky pro obnovu pohyblivosti. Patří mezi ně mobilizace kloubů, postizometrická relaxace (PIR) nebo pasivní protahování. Terapie se stále přizpůsobuje aktuální bolestivosti a nepřekonává rozsahy přes velkou bolest.


V poslední fázi rozmrzání se pak přidává aktivnější posilování svalů pletence ramenního, stabilizační cvičení lopatky a nácvik správných pohybových vzorů. Postupně se zvyšuje zátěž a náročnost cviků s cílem návratu k běžným denním činnostem a sportům.


Konkrétní techniky a postupy si podrobněji představíme v dalších částech článku. Základní princip ale zůstává: fyzioterapie se musí dynamicky přizpůsobovat vašemu aktuálnímu stavu. Není to univerzální postup stejný pro všechny.


Techniky pro zmírnění bolesti a uvolnění měkkých tkání  


Na začátku léčby, kdy je bolest největším problémem, je cílem hlavně zklidnit podrážděné struktury. K tomu se využívá řada osvědčených fyzioterapeutických technik:


Fyzikální terapie: Ultrazvuk, laser nebo elektroléčba (např. TENS) pomáhají prohřát hluboké tkáně, zlepšit látkovou výměnu a zmírnit bolest a zánět. Obvykle se aplikují před dalšími technikami jako úvodní příprava.


Měkké a mobilizační techniky: Jemné protažení zkrácených svalů, uvolnění fascií a ošetření spoušťových (trigger) bodů pomáhá obnovit posunlivost měkkých tkání v okolí kloubu. Používají se speciální hmaty a tlaky na svaly a podkoží.


Aplikace tepla a chladu: Teplo před cvičením uvolňuje ztuhlost a zlepšuje prokrvení, zatímco chlad po zátěži tiší bolest a zánět. Používají se speciální gely, obklady nebo kryosáčky.


Kinesiotaping: Speciální elastické pásky nalepené na kůži dokáží snížit napětí přetížených svalů, podpořit lymfatický tok a zlepšit propriocepci (uvědomění polohy) kloubu. Lepí se podle individuálního vyšetření.   


Tyto techniky tvoří nepostradatelný základ, na kterém pak lze stavět postupnou obnovu pohyblivosti ramene. Často se kombinují i s vhodně zvolenou medikací dle doporučení lékaře, která dále pomáhá tlumit bolest a zánět.


Obnovení pohyblivosti ramenního kloubu


Dalším zásadním cílem fyzioterapie je navrácení ztraceného rozsahu pohybu ramene. K tomu slouží progresivní program zahrnující:


Mobilizace kloubů: Jemné pasivní pohyby kloubních plošek, které pomáhají obnovit jejich vzájemnou posunlivost a  kloubní vůli. Provádí se v různých směrech v ramenním kloubu a také na kloubu acromioklavikulárním a sternoklavikulárním.


Postizometrická relaxace (PIR): Technika manuální léčby, která využívá izometrickou kontrakci svalu následovanou pasivním protažením pro dosažení svalové relaxace a zvětšení rozsahu pohybu. Osvědčený postup dle dr. Lewita.


Kyvadlo a základní cvičení: Jednoduchá cvičení využívající gravitaci k šetrnému zvětšování kloubního rozsahu. Patří sem kyvadlové pohyby paží, krouživé pohyby, dopomocné zdvihy s tyčí apod. Začíná se v poloze vleže a postupně se přechází do sedu a stoje.  


PNF techniky: Metoda proprioceptivní nervosvalové facilitace využívá diagonální pohybové vzory pro zlepšení funkce oslabených svalů a zvětšení rozsahu. Kombinuje pasivní pohyby, aktivní pohyby s dopomocí a pohyby proti odporu.


Tyto techniky se provádějí pravidelně pod vedením fyzioterapeuta a postupně se přechází i do samostatného cvičení v domácím prostředí. Progrese je pozvolná, vždy v souladu s aktuálním stavem a bolestivostí ramene. Cílem je obnovit pohyb ve všech směrech - flexi, extenzi, abdukci, zevní a vnitřní rotaci.


Posilování a stabilizace ramenního pletence


Jakmile bolest ustupuje a pohyblivost se zlepšuje, přichází na řadu cílené posilování svalů kolem ramene. Záměrem není budovat velké svaly, ale zlepšit svalovou koordinaci, rovnováhu a stabilitu kloubu. Důraz se klade na svaly rotátorové manžety a lopatky.


Rotátorová manžeta je skupina 4 svalů (m. supraspinatus, m. infraspinatus, m. teres minor a m.subscapularis), které obklopují ramenní kloub a zajišťují jeho dynamickou stabilizaci při pohybu. Jejich správná funkce je zásadní pro optimální zdraví ramene.


Lopatka tvoří pohyblivý základ, na kterém stavíme pohyb celé paže. Její stabilita a správná pozice umožňuje efektivní přenos sil z trupu na končetinu. Proto je důležité posílit svaly, které lopatku fixují (mm. rhomboideii, m. serratus anterior, m. trapezius).


V této fázi se využívají různé posilovací techniky jako:


Izometrické cvičení: Statické zatnutí svalů bez pohybu v kloubu. Vhodné v časných fázích, když je pohyb ještě bolestivý. Postupně se zvyšuje výdrž a počet opakování.


Cvičení s pomůckami: Posilování s lehkým odporem gumových pásů (theraband), či s malými zátěžemi (,5-2kg). Pohyby se provádějí pomalu a plynule v bezbolestném rozsahu.


Stabizační cvičení lopatky: Nácvik správného postavení a zapojení lopatek při pohybech paže. Využívá se řada cviků ve vzporu klečmo, v poloze na břiše a na boku s důrazem na precizní provedení.


Komplexní pohybové vzory: Zapojení ramene do pohybů celého těla a jeho koordinace s trupem a ostatními klouby. Příkladem jsou kliky o stěnu, výpady s rotací trupu, golfový švih apod. 


Cílem této fáze je nejen zvýšit sílu svalů, ale hlavně zlepšit jejich spolupráci a načasování při aktivitách. Silné a vyvážené svaly totiž tvoří nejlepší prevenci proti přetížení a zranění kloubu.


Praktický domácí program - krok za krokem 


Fyzioterapii zmrzlého ramene nelze zvládnout jen návštěvami ambulance. Pravidelné domácí cvičení je naprostou nutností pro dosažení co nejlepších výsledků. Proto vám představím jednoduchý a praktický program, který můžete začít dělat ještě dnes.


Doporučuji cvičit 2-3x denně, vždy po dobu 10-15 minut. Ideální čas je ráno po probuzení, kdy je ztuhlost ramene největší. Další vhodné okamžiky jsou přestávky v práci nebo večer před spaním. Ke cvičení si najděte klidné místo, pohodlný kus oblečení a případně jednoduché pomůcky (ručník, tyč, overball).


Každá cvičební jednotka by měla obsahovat 3 základní části:


1. Příprava a uvolnění (3-5 min): Aplikace tepla (nahřívací polštářek, horká sprcha), jemná masáž okolních svalů, kyvadlové a krouživé pohyby paží pro "rozehřátí" ramene. 


2. Rozcvičení a protažení (5-10 min): Jednoduché cviky jako kyvadlo, skluz po zdi, pasivní pohyby s tyčí či ručníkem, PIR techniky pro ošetření tuhých svalů, uvolňování lopatky.


3. Posílení a stabilizace (5-10 min): Izometrické zapojení svalů proti odporu dlaně, gumové pásy, lehké činky, vzpory a cviky ve vyšších polohách pro zapojení lopatky. Vždy dbáme na pomalé a kontrolované provedení.

Správně zvolené a prováděné cvičení by nemělo zhoršovat vaši bolest. Pokud se bolest při cvičení stupňuje nebo přetrvává déle než 1-2 hodiny po cvičení, je třeba zátěž snížit nebo cvik upravit. Pro kontrolu správného provedení je ideální ověřit si cviky při návštěvě fyzioterapeuta.


Kromě pravidelného cvičení velmi pomáhá i úprava denních činností a režimová opatření:


- Pozor na přetěžování a dlouhodobé setrvávání v krajních polohách (ruce za hlavou, nad hlavou). 

- Při práci a odpočinku používejte podpěrné polštáře, speciální ergonomické pomůcky.

- Upravte si lůžko a polohování při spánku (spěte na zdravém boku, podepřete rameno polštářem).

- Zachovejte si celkově aktivní životní styl, kondici a ideální tělesnou hmotnost. 

- Naučte se relaxační a dechové techniky pro zvládání stresu a uvolnění svalového napětí.


S postupným zlepšováním stavu ramene se budete moci vracet k oblíbeným činnostem a sportům. Je však třeba i nadále zachovávat preventivní opatření a kompenzační cviky. Recidiva zmrzlého ramene je poměrně častá, proto je důležitá dlouhodobá péče.


Návrat do běžného života 


Jak se blíží konec léčby, je potřeba připravit rameno na plný návrat do všech běžných aktivit. V této fázi už byste měli zvládat většinu denních úkonů bez větších problémů. Bolest je jen minimální a rozsah pohybu se blíží zdravé straně.


Nyní je čas zapojit rameno do náročnějších a komplexnějších činností. Patří mezi ně například:


- Postupný návrat k pracovním povinnostem včetně manuální práce, zvedání břemen, práce nad hlavou. Je vhodné ergonomicky upravit pracovní prostředí a zachovat pravidelné přestávky s kompenzačními cviky.


- Opatrný návrat ke sportovním aktivitám. Začněte s nenáročnými sporty jako je plavání, jóga nebo lehké fitness cvičení. Postupně zvyšujte zátěž a rozsah pohybů. Při silových sportech dbejte na perfektní techniku a nechte si poradit od trenéra nebo fyzioterapeuta.


- Zapojení ramene do hobby činností a koníčků. Ať už rádi zahradničíte, hrajete na hudební nástroj nebo se věnujete kutilství, nyní je správný čas vrátit se k tomu, co vás baví. Postupně prodlužujte čas a náročnost.


Při všech těchto aktivitách naslouchejte svému tělu. Pokud se objeví výraznější bolest nebo se pohyblivost zhorší, zvolněte, upravte zátěž nebo se poraďte s odborníkem. Návrat k plné funkci ramene je závod na dlouhou trať, proto ho nepřepalte hned v začátku.


Prevence recidivy a dlouhodobá péče


I když jste zdárně absolvovali fyzioterapii a vrátili se k normálnímu životu, péče o rameno by tím neměla skončit. Zmrzlé rameno má totiž tendenci se opakovat, zejména pokud se vrátíte k rizikovým faktorům a zanedbáte prevenci.


Proto je velmi důležité pokračovat v pravidelném cvičení i po odeznění obtíží. Ideální je provádět kompenzační cvičení alespoň 2-3x týdně po dobu 15-20 minut. Zaměřte se na udržení dobré pohyblivosti, svalové síly a stability ramene.


Kromě cvičení je klíčová i celková úprava životosprávy a režimu:


- Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost a dostatečnou celkovou kondici.

- Pravidelně střídejte pracovní polohy, dělejte si přestávky a protahovací cviky.

- Spěte na kvalitní matraci a v ergonomické poloze, která nezatěžuje ramena.

- Naučte se účinně zvládat stres pomocí relaxace, meditace nebo dechových cvičení.  

- Při bolestech ramene neváhejte vyhledat včasnou konzultaci fyzioterapeuta.


Pokud budete věnovat svému rameni pravidelnou péči, významně tím snížíte riziko návratu obtíží. Zdravá ramena jsou základem pro plnohodnotný aktivní život bez omezení. Stojí to za tu trochu snahy navíc.


Závěr


Léčba zmrzlého ramene pomocí fyzioterapie vyžaduje komplexní a dlouhodobý přístup. Od tišení bolesti, přes obnovení hybnosti až po návrat k plné zátěži to může být běh na dlouhou trať. S trochou trpělivosti, odhodlání a odborným vedením je však reálné rameno rozhýbat a vrátit mu ztracenou funkci.


Klíčem k úspěchu je aktivní zapojení do léčby a pravidelné domácí cvičení. K tomu vám poslouží praktické rady a ukázky cviků z tohoto článku. S jejich pomocí zvládnete jednotlivé kroky léčby, přizpůsobíte se aktuální fázi onemocnění a postupně si vybudujete návyky pro dlouhodobou péči o ramena.


Pokud vám ani podrobný návod z článku nebude stačit, neváhejte se na mě obrátit. Ráda vám poskytnu individuální přístup, ušitý na míru vašim potřebám. Včasná a kvalitní terapie může výrazně zkrátit dobu léčby a zlepšit výsledný efekt.


Držím vám palce, aby se vaše ramena brzy rozhýbala a přestala vás omezovat v běžných radostech života. Pevně věřím, že s informacemi z tohoto článku a s pomocí fyzioterapie se vám to podaří. Tak vzhůru do boje se zmrzlým ramenem! 


Zdroj:

- Kolář P. et al. Rehabilitace v klinické praxi. Praha, Galén 2009.