Terapeutické využití kinesio tejpu
Ve své praxi se často setkávám s otázkou co to vlastně kinesio tejp je, jak funguje, jaké má účinky, jak dlouho smí být nalepený a s čím vším Vám může pomoci.
Kinesiotejping je metoda, kterou je vhodné kombinovat s dalšími metodami, jako jsou techniky měkkých tkání, mobilizační a manipulační techniky, fyzikální terapie a kinezioterapie, vzájemně se hezky podpoří.
Jedná se o využití barevné elastické pásky, která se lepí na kůži. Prodává se nespočet barev, ale barva zde má vliv spíše emocionální. I když léčení barvami (chromoterapie) má různé výsledky a může směle konkurovat dalším léčebným metodám. Byla bych opatrná v některých případech, kdy například není vhodné na otok a při zánětu aplikovat teplé barvy, které by mohly stav spíše zhoršovat.
Prodávají se také různé šíře pásky. Já nejraději používám šířku 5 cm, menší šíře je vhodná pro děti a širší tejp pro tejpování lymfedému nebo částí těla s větší proporcí.
Kinesio tejp je elastická páska, která neobsahuje latex, je hypoalergenní s termosenzibilním lepidlem z lékařské pryskyřice, neobsahuje žádná léčiva.
Páska funguje jako druhá kůže, kdy po nalepení dochází ke zvrásnění a elevaci kůže, zvětší se intersticiální prostor, sníží se tlak na receptory, odstraní se městnání krve a lymfy v řečišti a díky tomu dojde ke snížení bolesti.
Účinky kinesio tejpu jsou různé, vždy záleží, čeho otejpováním chceme docílit. Můžeme si pomocí pásky stabilizovat a zacentrovat kloub do správného (fyziologického) postavení, zmírnit otok, zlepšit vnímání pohybu, ulevit si od bolesti.
Kinesio tejp by měl aplikovat odborník, který zná anatomii a fyziologii těla. Než se páska nalepí na kůži je dobré místo nejrve vydezinfikovat. V případě ochlupení je nutné místo, kam budu pásku lepit, oholit, kvůli lepší přilnavosti na kůži.
Ráda Vás naučím pravidla, jak pásku lepit, protože je zde nutná správná práce s tejpem. Nikdy nesahám na lepidlo. Velkou roli hraje napětí tejpu, které volím podle toho, jakého výsledku chci dosáhnout.
Kinesio tejp nechávám na kůži nalepený pouze 3 dny!!! Přestože páska stále drží, z hygienických důvodu ji sundám. A kůži nechám minimálně 3 dny odpočinout, než se rozhodnu pro novou aplikaci. S páskou se lze sprchovat, drží, pouze je nutné vysušit poklepem ručníku (nedrhnout).
Důležité je si také uvědomit, že v teple páska o to více přilne. Nedoporučuji návštěvu sauny.
Tejp určitě odlepte v případě, že Vás dané místo svědí, zčervená nebo Vám je tejp nepříjemný. Nikdy neaplikovat na kůži poškozenou, na mateřská znaménka, u akutních trombóz, při alergiích na složky tejpu, na ekzémy, bradavice. Pozor také u srdečních onemocnění, epileptiků, těhotných a při onemocnění ledvin.
A k čemu lze kinesio tejp využít? Diagnóz je široké spektrum. Často pásku aplikuji při bolestech zad, na zmírnění otoku, pro stabilizaci a centraci kloubů. Dobrou zkušenost mám také při tejpování syndromu karpálního tunelu, tenisového a oštěpařského lokte, u špatného držení těla, při bolestech SI skloubení, u hallux valgus (vbočený palec), při bolestech rameního kloubu.
Kinesio tejp rozhodně není všelék, ale z vlastní zkušenosti mohu doporučit zvláště v okamžiku, kdy je bolest v úplném začátku, často se mi ji podaří úplně zastavit nebo zmírnit. U chronických onemocnění je efekt pomalejší.