Typy pro rychlou úlevu od namožených a bolavých svalů

Byli jste si po delší době zacvičit, zaběhat nebo jen zahrát s přáteli volejbal a další dny se sotva zvedáte z postele, ze židle nebo trpíte při chůzi po schodech? Velice dobře si uvědomujete každý sval, který jste při aktivitě zapojili a rádi byste urychlili Vaší regeneraci svalů a zbavili se tak nepříjemné bolesti? Mám pro Vás pár typů, jak si pomoct.

V prvé řadě musím zdůraznit, že Vašemu tělu určitě více prospívá pravidelná pohybová aktivita s postupným zvyšováním zátěže tak, aby se tomuto problému s namoženými svaly předešlo a Váš organismus si na pravidelný přísun pohybové aktivity postupně začal zvykat. Rozhodně nedoporučuji "hurá akci", kdy zase dlouhé týdny budu sedět v zaměstnání a následně se jeden den strhám s tím, že na to mám a zvládnu to. Možná zvládnete, ale možná si také zbytečně přivodíte úraz. Často se setkávám s natrženým svalem zadní strany stehna a Achillovy šlachy. A právě tyto zmiňované měkké tkáně potřebují více Vaší pozornosti, jelikož jsou to tkáně, které se nejvíce zkracují právě při sezení. Velice rychle ztrácejí svou pružnost a nedosahují své fyziologické délky a Vy mi hlásíte , že to není možné, ještě nedávno jste se byli schopní ve stoje s předklonem trupu dotknout prsty rukou svých špiček chodidel. Ano, pohybu máme v dnešní době málo. A není pohyb jako pohyb.

A je také pravdou, že nejen pohybovou zátěží si můžete způsobit bolavé a namožené svaly. Svalovou ztuhlost způsobí také špatné držení těla i sedavé zaměstnání, které není dostatečně kompenzováno.

Ale pojďme se zaměřit na to, co dělat v případě, že jste to předchozí dny s pohybovou aktivitou přehnali a dnes se sotva hýbete.

Za prvé zaměřte se na strečink, který urychlí odplavení kyseliny mléčné ze svalu a zároveň Vaším svalům navrátí jejich pružnost. Strečink můžeme rozdělit na dynamický a statický. Statický strečink spočívá v držení dosažené pozice po dobu minimálně 15-30 s, ale musíme dojít do takové pozice, kdy cítíme příjemný tah, který Vás nebolí. Pokud vnímám bolest, musím se vrátit o kousek zpět, jinak by cvik neměl žádný efekt, naopak by ve svalu vyvolal stretch reflex, který chrání sval před jeho poškozením. Tento typ strečinku se nejlépe hodí jako regenerace po pohybové aktivitě a zároveň zlepšuje prokrvení svalů. Dynamický strečink je lepší využít před pohybovou aktivitou. Jedná se o provádění aktivních pohybů v daném kloubu a to plynule a v plném rozsahu, například plynulé kroužení v kotníku nebo maximální možné přitahování špičky chodila a její propínání.

Druhým typem je návštěva maséra nebo ještě lépe fyzioterapeuta, který má zároveň kurz na masáže. V případě bolavých a namožených svalů je velmi účinná sportovní masáž, která urychlí regeneraci Vašich měkkých tkání a zároveň zlepší jejích prokrvení. Pokud jsou Vaše svaly zatuhlé vlivem sedavého zaměstnání v kombinaci se stresem, doporučuji spíše masáž relaxační, která Vás zbaví mimo fyzického napětí také napětí psychického.

Za třetí doporučuji použít teplo, v jakékoliv formě, saunu, termosáček s rašelinou nebo jen lahev s teplou vodou. Opět dojde k prokrvení svalů a následnému uvolnění a úlevě od bolesti. V případě zatuhlých zad nedoporučuji naložit se do vany, tím způsobíte více škody než užitku a můžete si spíše přitížit. Vždy volte raději suché teplo.

Za čtvrté, dobrá je také komprese, ať už ve formě různých punčoch, legíny, ponožky. Komprese funguje výborně pro poskytnutí podpory a stability dané oblasti. Vytváří jemný masážní efekt, zlepšuje průtok krve a tím také urychluje regeneraci svalů.

Co se týká vhodně zvolených cviků, je lepší kontaktovat fyzioterapeuta, který po vyšetření Vašeho pohybového aparátu navrhne vhodné cviky. A to přímo na míru Vašemu tělu s přihlédnutím k Vašim momentálním obtížím a zároveň bere v potaz Vaše pohybové možnosti během dne.