Úhrada fyzioterapie jako samoplátce nebo na FT poukaz?
Fyzioterapie na FT poukaz, který Vám vystaví lékař, je zcela hrazena zdravotní pojišťovnou, až na některé výjimky, například laseru nebo rázové vlny. Pracovala jsem, jak s klienty samoplátci, tak na FT poukaz a z mého pohledu, je mezi nimi velký rozdíl.
Čím je fyzioterapeut déle ve svém oboru, získá více zkušeností, chce být "svým pánem", tím spíše uteče k založení vlastní soukromé praxe. Najednou se Vám nechce poslouchat některé nadřízené, kteří nemají o oboru ani páru a vysílají k Vám nesmyslné požadavky. Od propagování jejich firmy, nabízení nesmyslných výrobků, se kterými nesouzníte a nikdy byste je pacientům nenabízeli, až po objednávání velkého množství pacientů, aby se co nejvíce vydělávalo. Je jasné, že to je pomalá, ale jistá cesta k syndromu vyhoření, která je ještě podpořena nemotivovaným pacientem.
Osobně mám s klienty samoplátci lepší zkušenost. Práce pro mě získává smysl, cítím zájem, takový člověk je zvídavý, řídí se mými doporučenými radami, je ochotný na sobě pracovat, posouvat se. A to mě neskutečně baví, ztrácím pojem o čase, chci toho předat tolik, vysvětlit, jak tělo funguje, jak málo stačí k tomu, aby se uzdravilo a nebolelo.
Oproti tomu práce s klientem na FT poukaz je z 90% ubíjející a to hned z několika důvodů. Mnohdy nesmyslně předepsané FT poukazy od lékaře, ve kterých procedury jsou napsané tak, že nedávají vzájemně smysl nebo je stanoven takový počet návštěv, který zdravotní pojišťovna neuhradí a v podstatě pracujete "zadarmo". Klienti na FT poukaz nemotivovaní, spíše ve stylu, já si tady lehnu a až se zvednu, jsem bez bolesti. Nemožné na počkání, zázraky hned :-). Takto fyzioterapie nefunguje. Fyzioterapeut je průvodce, který Vás nasměruje, jak se dál o sebe starat, jak bolesti předcházet, ale bohužel to, jak se celý den budete hýbat nebo nehýbat, to je už jen na Vás. Velmi oblíbené bylo také poležení na elektroterapii a předpoklad, že tím se problém vyřeší. Kdepak, je potřeba najít příčinu, ne vždy se problém nachází v místě bolesti a je možné ho ovlivnit pouze elektroterapii. Možná budete mít na pár dní nebo i týdnů pokoj od bolesti, ale tím, že jste neodstranili její příčinu nebo špatný pohybový návyk, je téměř jisté, že se co nevidět, opět ocitnete u lékaře a budete požadovat předepsání další fyzioterapie. Jste v začarovaném kruhu, kdy sice bolest na chvíli v lepším případě odejde, ale v horším případě si zaděláváte na závažnější problém, kdy jednoho dne to Vaše tělo už neunese a může se stát, že se dopracujete až k operaci.
Pacienti si péči na FT poukaz užívají jako "lázničky", mají velmi dobrý přehled o tom, kde a kdy je kolikrát objednají. V ordinaci se tak objevují po pár měsících stále stejné tváře, se stejným problémem, který stejně řešit nechtějí a jsou přesvědčeni o tom, že pasivní terapie formou magnetoterapie, elektroterapie nebo měkkých technik (mylně nazývají masážemi), jim pomůže. Omyl. To je jen cesta k tomu, jak se může sejít nemotivovaný pacient a následně už nemotivovaný i fyzioterapeut.
Dalším problémem je nedostatek času na pacienta v ordinacích fyzioterapeuta, který pracuje na zdravotní pojišťovny. Zaměstnavatel Vás tlačí do toho, abyste zvládli co nejvíce pacientů, nejlépe jeden pacient na půl hodiny, kdy v této půl hodině musíte zvládnout, vyšetření, terapii a také zapsat záznam o vyšetření a terapii.
A protože chci svou práci dělat s radostí a naplněním, na pacienta chci dostatek času a klienty motivované se zájmem na sobě pracovat, rozhodla jsem se pro práci se samoplátci. Částky za terapii jsou mnohdy nemalé, ale pokud potřebujete skutečně okamžitě pomoc, bez čekání a máte zájem na sobě pracovat, je to investice, která se Vám vyplatí. A také je malá pravděpodobnost, že narazíte na vyhořelého fyzioterapeuta. Protože motivovaný pacient = motivovaný fyzioterapeut.
A není nic jednoduššího, než se o sebe preventivně postarat, nechat se jednou nebo dvakrát do měsíce zkouknout a předcházet tak zbytečným problémům a bolesti. Ušetříte tak svůj čas i peníze a ještě si odpočinete.