Manuální lymfodrenáž v pohodlí Vašeho domova 

Manuální lymfodrenáž

1. Co je to manuální lymfodrenáž?


Manuální lymfodrenáž je jemná masážní technika, která ovlivňuje lymfatický systém.

Lymfatický systém je jediný ze systémů těla, který dokáže naše tělo zbavit škodlivých látek. Lymfatická masáž pracuje s povrchovým lymfatickým systém ( 80%) a pomocí dýchání s hlubokým (20%).

Lymfatický systém je tvořený sítí kapilár, prekolektorů (již mají chlopně), kolektorů = cévy (s párovými chlopněmi), uzlinami a mízovody ( hrudního a pravostranného). A také čirou tekutinou - mízou.

Funkce lymfatického systému jsou: obranná, transportní a drenážní.

Mezi nejznámější zakladatele manuální lymfodrenáže patří manželé Vodderovi z Dánska, Földi a v Čechách Bechyně, Eliška, Benda a doktor Wald.


2. Jaké je využití manuální lymfodrenáže?

Zbaví Vás pooperačních a poúrazových otoků, zregeneruje po sportu, pomůže po kosmetických operacích a liposukci, zbaví Vaše tělo škodlivých látek, zlepší Vaší imunitu, vhodná jako součást komplexní péče při léčbě obezity, lipedému, lymfedému,flebedému a celulitidy.

3. Kdy manuální lymfodrenáž nedoporučuji a kdy se drenážovat nesmí?

!!!Absolutní kontraindikace!!!

V případě neléčeného vysokého krevního tlaku, při akutním virovém nebo bakteriálním onemocnění ( i pouhá rýma nebo opar je překážkou), akutní onemocnění jater, ledvin a srdce, u zeleného zákalu, během rizikového těhotenství a u onkologických onemocnění.

Kdy manuální lymfodrenáž stojí za zvážení?

Vždy je nejlepší, pokud svůj zdravotní stav zkonzultujete se svým ošetřujícím lékařem. Mezi relativní kontraindikace se řadí silná a bolestivá menstruace, astma bronchiale a cardiale a dále také těhotenství do třetího měsíce.

Manuální lymfodrenáž Vám pomůže s lymfedémem, lipedémem a flebedémem.

Lymfedém je otok způsobený špatnou funkcí lymfatického systému.

Lipedém je zpavidla symetrický otok, který je způsobený nadměrnou tvorbou a ukládáním tukových buněk. Nejčastěji postihuje ženy a bolí. 

Flebedém je otok způsobený žilní nedostatečností.

4. Jak manuální lymfodrenáž probíhá?

Manuální lymfodrenáž je jemná technika, která pracuje s kůží a podkožím, nečekejte tlak jako při klasické masáži.


Délka lymfatické masáže je závislá na sestavě. V případě částečně lymfodrenáže (dolní rozvodí, horní rozvodí) je do 90 minut. V případě celkové lymfodrenáže se jedná o délku 135 minut.


Částečná lymfodrenáž horního rozvodí se skládá z prodýchání, bazálního ošetření krku, uvolnění třísel, axil, masáž horních končetin, hrudníku, zad a krku zezadu.


Částečná masáž dolního rozvodí je složená z: prodýchání, bazálního ošetření krku, uvolnění axil, masáže dolních končetin zepředu, masáže dolních končetin zezadu, masáže beder a hýždí.

 
Pokud Vás neznám, nepouštím se při prvním a nejlépe ani při druhém ošetření do manuální lymfodrenáže celého těla. Nejprve počkám, jaká bude reakce na masáž částečnou. 

Prosím, nemažte se před masáží tělovými mléky a krémy. Je zapotřebí, aby byla kůže suchá, nemastná. Při masáži se navíc používá dětský pudr.

Před samotnou masáží Vás požádám o podepsání informovaného souhlasu, že netrpíte žádným zdravotním problémem, který znemožňuje provedení masáže.

5. Jak se chovat po manuální lymfodrenáži?

Pít, pít, pít!!! Počítejte s tím, že budete chodit častěji močit a díky tomu se z těla odplaví škodlivé látky.
Aby byl účinek manuální lymfodrenáže co největší, prosím, pořiďte si kompresní punčochy nebo legíny, kterými lymfatický systém podpoříte.
V ten samý den, kdy manuální lymfodrenáž proběhla, se vyhněte alkoholu, nadměrné fyzické aktivitě a sauně.  

Prosím, mějte na paměti, že každé tělo je jiné, každý reagujeme jinak. Já například nemám po manuální lymfodrenáži reakci žádnou, ale výborně mě zklidní. Někoho může bolet hlava, další může mít pocit sucha v ústech. Je to běžné a nemusíte se znepokojovat.

6. Kolikrát se na manuální lymfodrenáže objednat?

Pro efekt drenáže je potřeba, aby proběhly 2 - 3 manuální lymfodrenáže v jednom týdnu, po dobu alespoň 2 - 3 týdnů, postupně se intervaly zkracují na 1 návštěvu za týden, následně  1 návštěva za 14 dní až měsíc.

Celkový počet lymfodrenáží je ideálně 10 - 12 x.

Zlepšení Vašich obtíží začíná být patrné po cca 5 masážích.


Rady pro pacienty s otoky:

Aby byla léčba otoku úspěšná, je potřeba dodržovat určitá doporučení, která zabraňují utlačování mízních cest a pomohou k volnému průtoku lymfy z podkoží.

  • Pijte, není nutné si hlídat 2-3 litry, ale nezapomínejte pít 

Horní končetiny:

  1. podprsenka se širokými ramínky, nesmí škrtit 
  2. na postižené končetině nenosit hodinky, náramky a prstýnky 

Dolní končetiny :

  1. kotníková obuv 
  2. ponožky s volným zakončením, které neškrtí
  3. vhodné použití kompresních punčoch

Péče o kůži:

  1. vyhýbat se horkým koupelím a sprchám
  2. ne sauna, solária a opalování 
  3. injekce a náběry krve jen na zdravé končetině 
  4. bandáž končetiny
  5. komprese - pozor, vydrží cca 6 měsíců, poté nutná výměna, již nemusí plnit svou funkci 

Naučím Vás samoošetření  lymfatického systému 

Jednoduchá sestava hmatů, kterou můžete praktikovat, například každé ráno a zlepšit tak stav svého lymfatického systému.